Producenci
Jaki wybrać filtr do dzbanka?
Jaki wybrać filtr do dzbanka?

Na rynku jest wielu producentów dzbanków i wkładów filtrujących. Najbardziej rozpoznawalną marką jest Aquaphor, Brita, Dafi, Zelmer, Anna czy Laica. Oczywiście producentów jest o wiele więcej ale nie o tym dziś będę pisał.

Sercem każdego dzbanka jest filtr do wody. Zazwyczaj kupując dzbanek filtrujący Aquaphor, dzbanek filtrujący Brita, dzbanek filtrujący Dafi lub inny, w zestawie znajdziemy jeden wkład filtrujący, który w zależności od typu ma inną wydajność oraz może usuwać różne zanieczyszczenia. Każdy wkład filtrujący wymaga, po określonym czasie użytkowania, wymiany na nowy. Należy również pamiętać, że zużyty wkład filtrujący nie oczyści wody, dlatego regularna wymiana jest bardzo ważna.

Najmniejsze, a zarazem najmniej wydajne są wkłady typu Classic Standard  oznaczane również symbolem B100-15, B15 w przypadku wkładów Aquaphor. Ich wydajność w zależności od producenta waha się od 100 do 170 l wody przefiltrowanej lub do 4 tygodni użytkowania. Pośród wkładów Classic Standard znajdziemy modele dedykowane do twardej wody, magnezowe czy podnoszące pH wody.

Wkłady_filtrujące_Classic

Filtry typu Classic Standard pasują do dzbanków:

UWAGA! Wkład Classic Standard nie pasuje do dzbanka: 

 • Aquaphor Dalia,
 • Aquaphor Prestige, 
 • Aquaphor Provance, 
 • Aquaphor Ultra, 
 • Aquaphor Provence
 • Aquaphor Smile

Classic Standard ma inną średnicę, jest mniejszy. Do powyższych dzbanków stosujemy większe wkłady B5, B6, A5, o których mowa w dalszej części artykułu.

Drugi rodzaj wkładów filtrujących to modele Aquaphor B100-25 Maxfor, Brita Maxtra Plus, Dafi Unimax.  Najczęściej spotykane wkłady filtrujące, co potwierdza liczba dostępnych na rynku dzbanków filtrujących wykorzystujących ten rodzaj wkładu. Są na tyle uniwersalne, że można je stosować w bardzo wielu modelach dzbanków. Ich wydajność zależy od jakości filtrowanej wody i zawiera się w przedziale 150-200 l wody przefiltrowanej lub od 4 do 8 tygodni użytkowania. Zarówno filtr do wody Aquaphor Maxfor, Brita Maxtra+ jak i Dafi Unimax mają owalny kształt. Nie sposób pomylić je z pozostałymi dostępnymi na rynku filtrami. Wśród ww. wkładów filtrujących znajdziemy również wersję z magnezem czy dedykowane do twardej wody.

 wklady filtrujące Maxfor Maxtra Unimax

Filtry typu B25 Maxfor, Maxtra Plus, Unimax pasują do dzbanków:

 • Aquaphor (Diamond, Time, Orion, Amethyst, Jasper, Szafir, Agat, Kompakt, Onyx)
 • Brita (Aluna, Marella, Elemaris, Fjord, Navelia, Style)
 • Dafi (Astra, Luna, Omega Start, Mila, Sintra)
 • Laica (wszystkie, które wykorzystują wkład typu Bi-flux)
 • Wessper AquaMax
 • Filter Logic FL-402
 • Anna
 • Zelmer

Kolejna rodzina wkładów występująca tylko i wyłącznie pod marką Aquaphor to filtr do wody Aquaphor B100-5 (B5), B100-6 (B6), które w zależności od jakości wody wodociągowej są w stanie przefiltrować do 300 l wody lub do 12 tygodni użytkowania. Wkład B6 dedykowany jest do wody twardej i bardzo twardej. Filtry do wody Aquaphor A5, A5 mg+(magnezowe) są jeszcze bardziej wydajne, aż do 350 l wody przefiltrowanej lub do 3-ech miesięcy używania.

Wklady filtrujące B5 B6 A5

Filtry do wody Aquaphor B5, B6, A5, A5 mg+ pasują do dzbanków:

 • Aquaphor Dalia,
 • Aquaphor Prestige, 
 • Aquaphor Provance, 
 • Aquaphor Ultra, 
 • Aquaphor Provence
 • Aquaphor Smile

WAŻNE!

Filtry z tej grupy są często mylone z filtrami typu Classic Standard. Klient przeglądając dziesiątki ofert kupna w internecie, gdzie zdjęcia prezentujące sprzedawany produkt zazwyczaj wszędzie są takie same, na pierwszy rzut oka nie jest w stanie zauważyć różnicy, ponieważ oba wkłady filtrujące wyglądają prawie identycznie, no może tylko opakowanie je różni, tak jak na poniższym zdjęciu. 

wkłady filtrujące Aquaphor B5 i B15

Dopiero gdy postawimy oba wkłady filtrujące obok siebie widać, że różnią się one wielkością i średnicą. Niestety filtr do wody Aquaphor B100-5 i filtry typu Classic Standard nie pasują do tych samych dzbanków filtrujących

wkłady filtrujące Aquaphor porównanie  wkłady filtrujące Aquaphor kalendarzyk

Po lewej filtr Aquaphor B5, po prawej Aquaphor B15 Standard.

Ostatni już typ wkładu, który przedstawię to JS 500 Aquaphor dedykowany do dzbanka Aquaphor J.SHMIDT 500, zwanego również inteligentnym systemem uzdatniania wody. Filtr do wody Aquaphor JS 500 może przefiltrować aż do 500 l wody. Nie sposób pomylić go z żadnym innym wkładem filtrującym zarówno pod względem kształtu jak i gabarytu. Ponadto pasuje tylko i wyłącznie do ww. dzbanka J.Shmidt.

wkład filtrujący Aquaphor JS500 

Podsumowując dzbanków i wkładów filtrujących znajdziemy na rynku bardzo dużo. Nie dziwi mnie więc fakt, że można się w tym wszystkim pogubić, tym bardziej, że i zamienników mniej znanych firm nie brakuje. Pamiętać jednak należy, że w parze z ceną zawsze idzie jakość i nie zawsze te najtańsze filtry dobrze oczyszczą naszą kranówkę. Ja osobiście od kilku lat używam, zarówno w domu jak i w pracy, dzbanka Aquaphor Provance z wkładem filtrującym B5. Dlaczego? Z kilku powodów, po pierwsze mieści do 2 l wody przefiltrowanej, którą piję bezpośrednio z niego. Po drugie wkład B5 wymieniam średnio co 3 miesiące, a po trzecie przestałem kupować i dźwigać wodę ze sklepu i tym samym ograniczam zużycie plastiku :).  

To by było na tyle ale jeśli nadal masz wątpliwości, który filtr pasuje do Twojego dzbanka, zawsze możesz śmiało zadzwonić i  zapytać, a ja dobiorę odpowiedni wkład filtrujący dla Ciebie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl